Güzellik

Ayak Bakımıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yaz ayları, havalar sıcak…

Ne yapsam da daha az terlesem, daralsam diye düşünüyoruz. Tabi ki bu durum ayaklarımız için de geçerli. Açık ayakkabılar, terlikler ve sandaletler giymeye başladık. Doğal olarak hepimiz çok daha güzel ve sağlıklı görünen ayaklar istiyoruz. Peki bunları elde etmek için neler yapmalıyız?

Ayak bakımıyla ilgili bilinmesi gerekenler

Aslında yarım saatlik bakımlarla ayaklarımızı güzelleştirebilmek için en baştan bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında dar, ayağımızda rahatsızlık yaratacak ayakkabılar giymemek gerekiyor. Dar ve şekil itibari ile ayak ortopedisine uygun olmayan ayakkabılar nasır tarzı oluşumlara neden olabileceği gibi uzun vaadede bu tarz ürünlerle yürümek ayak kemiklerinde yamukluklara da neden olabiliyor.

Ayakları sık sık yıkamak ve mümkün olduğunca havalandırmakta yine önemli maddelerden.

Arada bir duşta ayaklarınıza peeling yapıp ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Bu hem günlük hayatta yorulan ayaklarınız dinlendirir, hem de oluşabilecek sertleşmeleri engeller. Duştan sonra da ayaklarınızı nemlendirirseniz özellikle topuklarda oluşan kuruma ve çatlamaları engellemiş olursunuz.

Ara ara ayaklarınıza lavanta yağıyla masaj yapabilirsiniz. Bu hem dinlendirici hem de kan dolaşımını arttırdığı için ayak sağlığı için güzel bir seçim olacaktır.

Daha basit bir yol da soğuk tuzlu suda ayaklarınızı 15-20 dakika bekletmek. Ne kadar rahatlatıcı ve stres azaltan bir yöntem olduğuna inanamazsınız 🙂

Benim özellikle kış aylarında yapmayı çok sevdiğim bir yöntemi de yeri gelmişken paylaşmak istiyorum. Ayaklarıma bolca vazelin sürüp çorabımı giyiyorum ve yatıyorum. Sabah kalktığımda inanılmaz yumuşak ayaklarım oluyor. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Çorap seçimi de oldukça önemli hususlardan biri. Ayağınızı sıkmayan mümkünse pamuklu çorap tercihleri yapmanızı öneririm. Hele ki ayaklarınız tüm gün ayakkabı içindeyse nefes almayan ve terleten çoralar ayak sağlığına hiç uygun değil.

Bunlar dışında mümkün olduğunca uzun vaadeli oje kullanmamaya da özen gösterin. Uzun süre ojeli kalan tırnaklar sonradan sarılaşacağı için hiç hoşunuza gitmeyecek ve kapatmak için oje sürerek bir kısır döngüye girmiş olacaksınız.

Düzenli olarak tırnaklarınızı kesmeniz ve törpüyle düzeltmenizde elbette ki hepinizin bildiği ve yaptığı bir adımdır diye düşünüyorum. Pedikürünüzü  yaptırırken batık oluşumunu önlemek için tırnakları daha düz törpületmeye özen gösterin ve tırnak kenarındaki etleri bilinçsizce koparmayın.

Son olarakta ayak kokusunun da çaresi olduğunu; sık sık çorap değiştirip, ayaklarınızı düzenli yıkayıp, ayak kokusunu önleyici ürünler kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyorum.

Ayak bakımı cilt bakımı ve makyaj kadar önemli. Hatta genel düşüncenin tersine ben sadece kadınlar için değil erkekler için de önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Açık ayakkabılar ya da terlikler giymeyi seviyorsanız ayaklarınızın daha hoş gözükmesi ve elbette ki daha sağlıklı olması için biraz dikkat ve özen şart. Bizi bütün gün taşıyan ayaklarımıza da bu özeni borçluyuz, öyle değil mi?

Bir yorum yaz...