Örgü Modelleri

Baklava Dilimi Örgü Modeli

Türkiye’de halen el işinin değer gördüğü düşünülürse bunların ilk sırasında hiç şüphesiz örgü
gelmektedir. Küçük büyük herkesin rahatlıkla yapabildiği örgüyü kimi zevk için, kimi boş
zamanını değerlendirmek, kimi de stres atmak için yapmaktadır.

Örgüyü yalnızca ev kadınları değil, çalışan bayanlar da bir şeyler üretmek ya da stres atmak için yapmaktadır.

Örgüyü genelde annelerimizden öğrenebileceğimiz gibi akraba, arkadaş vb den de öğrenebiliriz. Ya da biraz daha profesyonel işler çıkartmak adına örgü kurslarına da gidebiliriz. Bugün hem özel hem de devlet bünyesinde verilen pek çok kursun yanında örgü kursları da rağbet gören kurslar arasındadır. Örgüde kiminin eli sıkı, kiminin eli gevşek olsa da sonuçta ortaya çıkan emek işi yapanı memnun etmektedir.

Günümüzde artık yemekler dahil her şey ne kadar hazır olsa da insanın kendi ürettiği gibisi yok. Ayrıca çok basit örgü modellerini çok fazla para verip almaktansa cüzi miktarda yalnızca şiş ve ipe verilen paralar ile hem istediğimiz şeyi yapabilir hem de tasarruf etmiş oluruz. Pek çok örgü örneği bulunmakla beraber göze hitap etmesi açısından ister hırka ister kazak olsun baklava örneği tüm kadınların örgü işlerinde sıkça kullandıkları modellerden biridir.

Örgüyü yalnızca düz örmek yerine içini yer yer baklava desenleriyle de süslemek görüntü açısından çok hoş görünüyor.
Gelelim baklava dilimi örgü modeli örneğimizin nasıl yapıldığına;
Özetle baklava örneğinde öncelikle altı ilmek ters örgü yapılır. Sonra sekiz ilmek düz örgü yapılır ve ilk sıra bu şekilde bitirilir.

baklava dilimi örgü modeli, örgü örneği baklava modeli

Örgünün ters yüzünde başta altı ilmek ters örgü yapılmış olan ilmekler düz şekilde örülür ve altı ters ilmeği üç ilmeği sağ tarafa çaprazlanır.

üçgen örgü modeli baklava örneği örgü teknikleri

Üç ilmek sağa kaydırılırken bir ilmek de iç taraf alınır. Diğer üç ilmek de sol tarafa çaprazlanır ve bu şekilde ara ilmekler sekiz ilmek olana kadar baklava açılır.

baklava modeli örgü tekniği

Sonrasında bunun tam tersi yapılan işlemle bu sefer de ilmekler içe doğru kaydırılarak tepede üçer ilmekler yanyana gelene dek kapatılır. Tepede tekrar altı ilmek ters örgü yapılır. Baklava dilimi örgü modeli ilgili detaylı gösterime aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz;

 

Bir yorum yaz...