Örgü Modelleri

Bal Peteği Örgü Modeli Nasıl Yapılır ? Bal Peteği Örneği Videolu Anlatım

bal beteği örgü modeli, bal peteği örneği, videolu anlatım, örgü modelleri

Bal peteği örgü modeli

Öncelikle 5 numara şiş ve orta kalınlıkta istenilen renkte bir ip seçilir. Bal peteği örneğini örmek için ilmekler 2 ve 2’nin katları şeklinde olur. Örnekte kenar ilmekler dahil olmak üzere 22 ilmekle başlanmıştır. İlk sıra düz örülür, başlangıcı bu sayede kıvrılmaz. Modele başlarken bir hazırlık sırası mevcuttur bu sadece başlarken kullanılır. Bir daha bu hazırlık sırası kullanılmaz. Modelin düzgün durması için önemli olan nokta, modele düz başlanmasıdır.

Hazırlık sırasında öncelikle kenar ilmek alınır, sonra bir tane düz örülür, bir ip şişe dolanır ve bir de örmeden alınır. Tekrar bir düz, bir dolama bir de örmeden alınır. Sıra boyunca bu işlem devam eder. Hazırlık sırası olduğu için zorlanılabilir, önemli olan dolanan ipleri düşürmemektir. Son noktaya gelindiğinde dolanan iple birlikte kenar ilmek alınır. Böylece ilk hazırlık sırası tamamlanmış olur ve modelde tekrar bu aşama kullanılmaz.

Hazırlık aşaması bittikten sonra asıl modele başlanır. Asıl modele arkadan başlanır. Yine kenar ilmek örülür. İlk sırada yapılan örmeden ve dolanan iplerin ikisi birlikte alınıp düz örülür. Sonra bir düz örülür ve bir örmeden alınır. Tekrar örmeden ve dolanan iplerin ikisi alınıp düz örülür ve bir sonraki ilmek boş alınır. Bu önde örülen model bu sırada boşalmış olur. Yine örmeden ve dolanan ipler birlikte alınır, bir ip dolanır, bir örmeden alınır. Yapılan bu işlem sıra sonuna kadar devam eder. Sona gelindiğinde tek kalan kenar ilmeği alınır.

Bir üst sıraya gelindiğinde kenar ilmek alınarak başlanır. İlk ilmek düz örülerek alınır, yanındaki yani dolanan ilmek ise sadece sağ şişe alınır. Bu sıranın başlangıcıdır. Sonra iki tane düz örülür, ilk ilmek yine düz alınır, dolanan ip sağ şişe alınır. Bu işlem de aynı şeklide sıra sonuna kadar devam eder. Sıra sonunda yine sıra başındaki gibi tek bir ilmek kalacak ve alınacak.

3.sırada bir tane dolanır, örmeden alınır, dolanan ve örmeden alınan ip düz örülür. 4.sırada ise 2 tane düz örülür, dolanan ilmek sağ şişte olacak şekilde sıra sonuna kadar devam eder. Model 5.sırada başa döner ve model ortaya çıkmış olur.

Bir yorum yaz...