Sağlık

Bayanlar hacamat yapabilir mi ? Hacamatı nasıl yapar?

bayanlar hacamat yapabilir mi, bayanlar da hacamat, hacamat

Hacamat: vücudun belirli bölgelerini uygun teknikler kullanarak, çizik atıp keserek pis kanın dışarı atılmasını sağlamaktır. Bu kan, vücutta atıl durumda olan, damarlarda birikmiş ve deri altında birikmiş kandır. Hacamat yöntemleri, bardak, plastik havalı vakum ya da şişe gibi malzemelerin, uygulanacak bölgeye oturtularak kan alınmasından oluşur. Hacamat malzemelerinin hijyenik ve günümüze uygun steril ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

Hacamat yaptırmak ayrıca sünnet olan bir tedavi yöntemidir. Hacamat yaptırmanın belli günleri vardır. Bu günlerde yaptırmak sünnettir. Ancak hacamat yapacak kişilerin, dalında uzman ve bilirkişi olmaları çok önemli bir noktadır. Çünkü hacamat yapılan bölgeler uzman kişiler tarafından tespit edilip öyle yaptırılmalıdır. Hacamatı, bayanların bayan hastalara, erkeklerin de erkek hastalara yaptırması uygun düşmektedir. Ancak zaruri durumlarda diğer şekilde de yaptırılabilir diye rivayetler de söz konusudur.

Bayanlar hacamat yapabilir mi nasıl yapar?

Hacamat yapma işi erkek-kadın diye ayırt edilmeksizin yaptırılabilir. Hacamat bir nevi alternatif tıp olarak kabul edildiğinden herhangi bir cinsiyet ayrımı gözlenmemektedir. O yüzden bayanlar da hacamat yapabilir ve yaptırabilir. Ancak başta da söylediğimiz gibi, bu işin ehli olmaları önemlidir. Hacamat yapma kursuna gitmiş ya da tecrübeli insanlardan ders almış olmaları gerekmektedir.

Hacamat yapan bayanlara haccame denir. Son zamanlarda sayısı artan haccamelerin hacamat yapma yöntemi de aynıdır. Peki, bu yöntem nasıldır?

Hacamat malzemelerinden en yaygın olan plastik havalı kupa, hacamat yapılacak bölgeye yaklaşık 5-10 dk. boyunca vakumlanır. Vakumlama sayesinde pis kan toplanır. Vakumlar belli bir süre bekletildikten sonra, uygulanan bölge uyuşur, sonra vakumlar çıkartılır. Ve kanın toplandığı bölgeye steril olan neşter veya bisturi ile çizikler atılır. Bu işlemden sonra, tekrar aynı yere vakumlar kapatılır. Böylece birikmiş olan ve vücuda zarar veren pis kan, vakum içine depolanır.

Hacamat yaptırılırken oturma şekli de son derece önemlidir. Kişinin kan dolaşımı açısından en rahat oturacak şekilde olup, yüzükoyun yatmaması tavsiye edilir.

Verilen yöntemler önbilgi içeriklidir. Bu tanımlara göre kendiniz hacamat yapmayıp, uzman kişiler tarafından yaptırmanızda fayda vardır.

Bir yorum yaz...