Sağlık

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

dış gebelik belirtileri

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik endişe verici bir tanı olmasına rağmen genellikle dış gebelikten sonraki gebeliğin sağlıklı olma oranı yüksektir. Peki dış gebelik sorunu yaşadığınızda neler yapmanız gerektiğinizi biliyor musunuz?

Dış Gebelik Nedir?

Her ay yumurtalıklarınızdan biri fallop tüpü içine bir yumurta bırakır. Eğer hamilelik ihtimaliniz yoksa rahim duvarı ve yumurtanın vücuttan atılacağı adet döneminiz başlar. Eğer bu dönemde yumurta döllenirse rahime doğru yol alır ve rahim duvarına tutunarak burada büyümeye başlar. Fakat dış gebelik olarak bilinen durumda yumurta rahim dışında bir yere tutunur ve burada gelişmesine sağlıklı bir biçimde devam edemez.

Dış gebelik durumunun yaklaşık yüzde 97’si yumurtanın fallop tüplerine tutunmasıyla meydana gelir, fakat rahim ağzında, yumurtalıklardan birinde veya karın içinde de oluşabilir.

Gebeliklerin yüzde 2’sinde görülen dış gebelik durumu genellikle fallop tüplerinden geçerken yumurtanın hareketinin yavaşlamasından veya fallop tüpünün tıkalı olmasından meydana gelir.

dış gebelik nasıl oluşur

Dış gebelik, gebeliğin çok erken dönemlerinde oluşur hatta anne adayı henüz hamile olduğunu bilmiyor bile olabilir. Dış gebeliğin erken tedavi edilmesi gerekir çünkü döllenmiş yumurta rahim dışında büyüdükçe fallop tüpünün yırtılması ve hayatı tehtid eden iç kanamaya sebep olabilir. Eğer dış gebelikten şüpheleniyorsanız takibinizi yapan doktora acilen haber vermeniz gerekir.

İyi haberse eğer zamanında tanı ve tedavi uygulanırsa dış gebelik sonraki gebeliklerinizde sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza engel değildir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebeliği teşhis etmek zordur çünkü göğüslerde hassasiyet, bulantı, yorgunluk gibi normal hamilelik belirtileri dış gebelikte de görülür. Zaman zaman kramp ve hafif vajinal lekelenme hamilelikte normal sayılsa da aşağıdaki belirtileri hissederseniz özellikle de belirtiler devam ediyor veya daha da kötüye gidiyorsa hemen takibinizi yapan doktora başvurun;

Pozitif hamilelik testinden sonra anormal hafif kanamalar veya kahverengi lekelenme
Adet döneminize denk gelmeyen diğer vajinal kanamalar
Keskin kramp tarzında karın ağrısı, genellikle alt karında (Bu ağrı genellikle huzursuzluk veren bir şekilde başlar ve kramp ve spazmlarla devam eder). Ağrı sürekli veya kesikli olabilir, hareket öksürme ve bağırsaklarda ıkınma ile daha kötüleşebilir.
Dış gebeliği farketmeden fallop tüplerinde yırtılma meydana gelirse bu belirtileri hissedebilirsiniz;

 • Ağır kanama
 • Artan karın ağrısı
 • Keskin şiddetli karın ağrısı
 • Rektal basınç
 • Kusma
 • Kan kaybından dolayı düşük kan basıncı
 • Kan kaybı nedeniyle baş dönmesi,halsizlik ve bayılma hissi
 • Diyaframın altında kan birikmesi nedeniyle omuz ağrısı

Dış Gebelik Tanısı Nasıl Koyulur?

Genellikle gebelikteki 4-6 hafta içinde gebeliği teşhis etmek için ultrason ve HCG hormonu seviyesine bakmak için kan testleri yapılarak teşhis edilir. Kanda HCG seviyesinin normal hamilelikteki artışından daha düşük düzeyde bir HCG tespit edilirse bu dış gebelik belirtisi olabilir.

Dış Gebelikten Nasıl Korunulur?

Ne yazık ki dış gebeliği önlemenin bir yolu yoktur, dış gebelik olduktan sonra tekrar normale dönmeniz için tedavi yapılır. Dış gebelik teşhis edildikten sonra doktorunuz sizin HCG hormonu seviyelerinizin tekrar sıfıra inmesini sağlamak için çeşitli yöntemler uygular ve bunların takip edilmesi gereklidir;

İlaç Tedavisi :

Henüz fetal kalp atışlarının oluşmadığı ve fallop tüpünün patlamadığı erken teşhis edilen dış gebelik metotreksat ile ilaç yardımıyla tedavi edilebilir. Bu ilaç tedavisinin ardından kan testleri ile HCG seviyesinin normal olarak düştüğünün takibinin yapılması gerekir.

İlaç tedavisinden sonraki 4. günden 7. güne kadar HCG seviyesinde en az yüzde 15’lik bir azalma olmamışsa ikinci bir doz gerekli olabilir. İlaç tedavisinin sağlıklı bir biçimde yürütülebilmesi için bu dönemde alkol, ağrı kesici ilaçlar, folik asit gibi ilaçları almamanız gerekir.

4 ile 6 hafta arasında süren bu süreçte dış gebeliğiniz hala devam ediyor olabilir. Bu yüzden doktorunuzun takibi ve randevulara devam etmeniz önemlidir.

Tahminlere göre dış gebelik erken teşhis edildiği taktirde yüzde 90 tek başına ilaçla tedavi edilebilir.

Laparoskopik cerrahi:

İlaç tedavisinin uygun olmadığı durumlarda doktorunuz sizi genel anestezi ile dış gebeliği sonlandırmaya yönlendirir. Ameliyat laparoskop ile karından küçük bir kesikle yapılır. Ameliyatla gebelik sonlandırılır, fallop tüpü yırtılmışsa bir parçası veya tamamı alınabilir.

Ameliyat sonrası hasta genellikle bir gün içinde taburcu olur, iyileşme süresi ise bir veya iki haftadır.

Laparotomi:

Bazen laparoskopinin yeterli olmayacağı daha büyük bir kesi açmak gerekebilir. Bu durumda hasta bir veya iki gün içinde taburcu olur iyileşme süresi ise yaklaşık 6 hafta olacaktır.

Dış Gebelik Komplikasyonları

Eğer teşhis ve tedavi yapılmadan dış gebelik ilerlerse fallop tüpünde büyümeye devam eder ve burada yırtığa sebep olabilir. Eğer fallop tüpü patlarsa gelecekte olan bir gebelik durumunda döllenmiş yumurtayı rahme taşıyamaz. Eğer yırtık önemsenmezse hayati önem taşıyan iç kanama ve şokla sonuçlanabilir.

Erken teşhis ve tedavi dış gebelikte hayati önem taşır bu yüzden doktorunuzu yeteri kadar bilgilendirdiğinizden emin olun ve dış gebelik ile ilgili herhangi bir belirti hissederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Dış Gebelik Risk Faktörleri ve Nedenleri

Tüm kadınlar dış gebelik yaşayabilir fakat 35 yaşın üzerinde olmak ve sigara içmek gibi bazı sebepler dış gebelik oranını artırmaktadır. Neyin dış gebeliğe sebep olduğuyla ilgili nokta atışı yapmak mümkün değildir fakat şu durumlar dış gebelikle ilişkilendirilmiştir;

Endometrioz (Rahim mukozasının rahim dışında bulunması durumu)
Pelvik inflamatuar hastalık (Üst üreme organlarının enfeksiyonları)
Bir önceki dış gebelik
Fallop tüplerine yapılmış cerrahi müdahaleler (Tüplerin bağlanması gibi)
Yalnızca progesteron içeren doğum kontrol haplarının kullanılması (Yumurtanın fallop tüpünden geçişini yavaşlatır)
Chlamydia veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olmak
Sigara içmek
Eğer risk altındaki gruptaysanız gebelik kararından önce doktorunuzla görüşün.

Dış Gebelik İhtimalini Azaltmak İçin;

Eğer hamile kalmak için çalışıyorsanız, sağlıklı kalmanın en iyi yolu egzersiz yapmak, sağlıklı besinler tüketmek ve doğum öncesi günlük vitaminlerinize dikkat etmektir. Bazı faktörlerin sizin kontrolünüz dışında olmasına rağmen dış gebelik ihtimalini azaltmak için;

 • Sigara içmeyin
 • Şu anda hamile kalmaya çalışmıyorsanız vajinal bir hastalığınızın olup olmadığını kontrol edin ve önlemek için gerekli tedbirleri alın.
 • Eğer endometriozunuz varsa doktorunuzla görüşüp tedavi olun.

Bebek Kaybı İle Nasıl Mücadele Edilir

Her ne kadar hamilelik süresinde çok erken meydana geliyor olsa da dış gebelik de diğer düşükler gibi bir kayıptır. Özellikle de bebek yapmayı planlıyorsanız üzgün hissedebilirsiniz ve bu duygusal iyileşmeniz biraz zaman alacaktır. Destek almak için arkadaşlarınızla ve ailenizle görüşün ve düşük yaptıktan sonra duygusal tedavi yöntemleri ile ilgili öneriler için bu yazımıza bir göz atın.

Tekrar Hamile Kalmak İçin

Dış gebeliğin gelecekteki doğurganlığınız üzerinde çok az etkisi vardır. Dış gebelikten sonra bir follop tüpünüzü kaybetseniz dahi diğeri gebelik için yeterlidir. Dış gebelik tedavisi gören kadınların bir yıl sonra normal bir gebelik yaşama olasılığı yüzde 60’tır. (Dış gebelik tedavisi görmeyen kadınlarda bu oran yüzde 84-89dur.)

Daha iyi bir haberse; Yakınlarda Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre dış gebeliğin tedavisinin ilaçla ya da ameliyatla yapılmış olması veya fallop tüpünün alınmış olması kadının doğurganlığını etkilemiyor. Ancak dış gebelik için hala başka bir risk olabileceğini unutmayın.

Eğer tekrar gebe kalmak istiyorsanız kan testleri ve takiplerle hamilelik hormonunuzun kanda saptanamayacak kadar düştüğünden emin olun. Bunun için dış gebelikten sonra 3 veya 6 adet döngüsü beklemeniz iyi bir fikir olabilir.

Bir yorum yaz...