Güzellik

Dudak Balmları Sürdükçe Daha Çok Kurutuyor

Dudaklarıma sürekli dudak balmı sürüyorum ama yine de kuruyor diyorsanız. Sürdükçe daha çok sürüyorsunuz ama fayda etmiyor gibi geliyorsa siz de dudak balmlarına bağımlı olmuş olabilirsiniz.

Bu bağımlılığın sebeplerini bir dermatoloğa sorduk ve aldığımız cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Özellikle kış aylarında dudakların çatlaması hepimizin sorunu. Ancak dudaklarınız çatladığında sürekli dudak kremi uygulamadan önce şunu bilmenizde yarar var : Tüm dudak kremleri aynı içeriğe sahip değil ve bazıları dudaklarınızın daha da çatlamasına sebep olabilir.

dudak balmı dudakları kurutuyor

Dudak balmı dudakları kurutuyor mu?

 

Dermatoloğumuza şunları sorduk:

Neden dudak kremlerini sürdüğümüzde kreme daha çok ihtiyaç duyuyoruz?

Cevap: Dudak kremi kullanıldığında ortaya çıkabilecek iki sorun vardır.

Birincisi ürünün içeriğinde tahriş edici bir bileşen varsa bu sıvı kaybına sebep olabilir. Bu da dudaklarımızın daha çok neme ihtiyaç duymasına sebep olur ve böylece ürünü daha çok kullanmaya devam edersiniz ve kısır döngüye girmiş olursunuz. Bu yüzden aldığınız ürünün içeriğini kontrol etmeniz çok önemli. Bir de dudak çevresinde yüz yıkama jellerinin özellikle salsilik asit içeren ürünlerin kullanılması da dudakların kurumasına ve çatlamasına sebep olur.

İkinci problem ise dudağınızın çevresinde bir bariyer oluşturarak dudağınızın nem kaybetmesini önleyen ürünleri kullanmanız durumunda ortaya çıkar. Bu vazelin benzeri ürünler nemi hapsetmek için dudak çevresinde bir bariyer oluşturur. Böylece dudaklarınızın nemini korumak için birşey yapmasına gerek kalmaz. Bu ürünleri uzun süre kullandığınızda ise dudaklarınızda tembellik meydana gelir ve ürünü kullanmadığınız durumlarda dudaklarınızda çatlaklık oluşur. Dudaklarınız çatladıkça ürünü yenilemek doğal bir tepkidir ancak bu kuruluğun düzelmesi için biraz sabredip dudaklarınızı bu şekilde bırakmanız gerekiyor.

Aslında bunlar dudak kremleri veya balmlarını kullanmamanız gerekiyor demek değil sadece dozunda ve yeterli miktarda kullanmanız gerekiyor.

Peki doğru dudak balmı nasıl seçilir?

dudak balmı nasıl seçilmeli

Doğru dudak kremi nasıl seçilir

İçeriğini kontrol edip lanonin ile yapılmış dudak balmlarını veya maskelerini kullanmanız öneriliyor. Bu madde yarı geçirgen yani dudaklarınızın üzerine koruyucu bir katman oluştururken aynı zamanda dudaklarınızın nefes almasına da izin veriyor. Fakat uygun ürünü bulmanız da bunu fazlaca kullanmanızı veya her gün sürekli olarak kullanmanızı gerektirmez. Dudaklarınıza sadece ihtiyaç duyduğunuzda dudak balmlarını uygulayın.

 

 

Bir yorum yaz...