Mutfak

Fazla Bilinmeyen 6 İlginç Mutfak Hilesi

eskimiş tahta kaşık nasıl tekrar kullanılır
Eskimiş tahta kaşıkları suda kaynatarak yenileyebilirsiniz...

Mutfakla uğraşmak sizin için çok eğlenceli geliyorsa bir de bu püf noktaları ve ilginç mutfak hileleri ni gördükten sonra mutfağa girin. Bu hilelerle işinizi kolaylaştıracak ve daha önce yaparken daha fazla emek harcadığınız şeyleri daha pratik hale getirebileceksiniz. Herşey çok farklı olabilir 🙂

1- Yemeğe Kattığınız Fazla Yağı Almak İçin;

buz küpü fazla yağ yemek

Yemeklerin fazla yağını buz küplerini kullanarak alın…

Evet çok ilginç görünse de eğer yanlışlıkla yemeğe fazla yağ kattıysanız o yemeği çöp etmeyin… çözümü bu buz küplerinde. Buzluktan çıkardığınız buz küplerini hemen yemeğe atın. Yemeğin üzerinde yüzden yağların katılaşarak bu buz küplerine yapıştığını göreceksiniz. Sonrasında küpleri çıkararak yemeğinizi afiyetle yiyebilirsiniz.

2- Daha Fazla Meyve Suyu Çıkarmak İçin;

Daha fazla portakal suyu çıkartmak için

Portakal suyu ve limonata yaparken israfın önüne geçen yöntem…

Bu yöntemde meyvelere biraz şok yaşatacağız. Önce buzlukta beklettiğiniz portakal veya limonları buzluktan çıkardıktan hemen sonra mikrodalgada biraz bekletin. Portakallar veya limonlar suyunu iyice bırakacak ve son damlasına kadar kullanabileceksiniz.

3- Dağılmadan Kaşar Rendelemek;

kaşar rendelemek rendesi

Kaşar rendelemek hiç bu kadar kolay olmamıştı…

Kaşar peyniri hele de dışarda biraz beklemişse iyice yumuşar ve rendelemek işkenceye dönebilir. Bu yüzden rendelemeden bi 10 15 dakika önce kaşarı buzlukta bekletirseniz çok daha rahat rendelersiniz ve etrafa da bulaşmamış olur.

4- Gözünüz Yaşarmadan Soğan Doğramak İçin;

Göz yaşarmadan soğan doğramak

Göz yaşarmadan soğan doğramak….

Soğan doğrarken gözünüzün yaşarmaması için soğanları da biraz buzlukta bekletmeniz gerekiyor. Böylece suyunu hemen bırakmayacak ve gözünüzü yakan maddeler soğandan hemen uzaklaşmayacaktır.

5- Ekmek Banmalık Yumurtalar Yapmak İçin;

 

Tavada yumurtaya su eklemek

Tavada yumurta hem yanmasın hem pişmemiş olmasın diyorsanız…

Yumurtaları tavaya kırdıktan sonra biraz su ekleyip üzerini kapatırsanız çıkan buhar ile yumurtaların üzeri de pişmiş olur. Böylece yumurtanın akı pişmediğinde hoşlanmıyorsanız bunun önüne geçmiş olursunuz.

6- Eskimiş Tahta Kaşıkları Kurtarmak

eskimiş tahta kaşık nasıl tekrar kullanılır

Eskimiş tahta kaşıkları suda kaynatarak yenileyebilirsiniz…

Evet tahta kaşıkları haşlanmış suya atıp birkaç dakika kaynatarak yenilenmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece uzun süre kullanımdan sonra oluşan kötü kokuların da önüne geçmiş olacaksınız ve tahta kaşıklarınız adeta yeni gibi olacaklar.

Bunun gibi ilginç mutfak hileleri fikirleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca mutfakla ilgiliyseniz daha fazla yazı için sizi mutfak bölümümüze alabiliriz 🙂

hobitanesi.com/mutfak 

 

 

Bir yorum yaz...