Mutfak

Havuç – Kabak Yoğurtlaması

havuç kabak yoğurtlaması tarifi

Türk mutfağı oldukça zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Her damak tadına göre tatlar bulmak mümkündür. Çorbalar, salatalar, ana yemekler, zeytinyağlılar, dolma çeşitleri, tatlılar ve daha nice güzel tatlar. Salatalar, mevsimlik salatalar olarak dahi kendi içinde ayrılır. Zeytinyağlısı, yoğurtlusu, çeşnilisi. Havuç-kabak yoğurtlaması da bu eşsiz lezzetlerden sadece biridir.

Yapımı son derece basit, malzemeleri her mutfakta bulunan, sofralara renk katan oldukça lezzetli bir tür mezedir. Havuç ve kabak birbirinden lezzetli iki ayrı sebzedir. Ayrı ayrı lezzetli oldukları kadar bir araya geldiklerinde de çok hoş bir tat oluşmaktadır. Görsel olarak da gayet hoş olan havuç-kabak yoğurtlamasının pek çok çeşit tarifi vardır. Herkes kendi damak zevkine göre malzemeler ilave edebilir veya çıkarabilir. Biz burada hemen hemen herkesin yaptığı klasik ama bir o kadar da lezzetli olan tarifi vereceğiz. İsteğe göre tarifin ölçeği ve diğer malzemeleri değiştirilebilir.

Havuçlu kabak yoğurtlaması malzemeleri:

1 kilo havuç

1 kilo  kabak

1 kilo yoğurt

Yarım demet dereotu ya da maydanoz

Sıvı yağ

Tuz

İsteğe göre sarımsak

 

Yapılışı: havuç ve kabak ayrı kaplara rendelenir. Kabak sulanan bir sebze olduğu için, rendelenen kabakların suyunu süzmekte fayda vardır. Orta boy bir tavaya 2-3 kaşık sıvı yağ koyulur. Havuçlar tavaya eklenir ve yaklaşık 15 dakika boyunca yüksek ateşte, arada bir karıştırılarak pişirilir.  Pişen havuçlar ayrı bir kaba alınır. Daha sonra tekrar aynı tavaya, 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ eklenir. Rendelenen ve süzülen kabaklar tavaya koyulur ve havuçla aynı sürede ve aynı yöntemle pişirilir. Pişen kabaklar da ayrı bir kaba alınır. İsteğe göre yan yana veya üst üste karıştırılmamak koşulu ile konulabilir. Soğumaya bırakılan sebzeler, ılıdıktan sonra buzdolabına koyulup iyice soğuması beklenir. Ayrı bir kapta yoğurt çırpılır, yarım demet dere otu ya da maydanoz ince ince doğranıp, yoğurdun içine katılır, isteğe göre bir iki diş de sarımsak katılır. Tuzunu da ilave ettikten sonra, sebzelerle karıştırılıp servise hazır hale getirilir. Afiyet olsun.

Tarif yaklaşık 8-10 kişiliktir.

 

Bir yorum yaz...