Genel

Kadın hakları ile ilgili sivil toplum kuruluşları hangileridir?

kadınlar için sivil toplum kuruluşları

Kadınlar dünyadaki en değerli varlıklardır. Ama son zamanlarda ne yazık ki kadınlara verilen değer hak ettikleri gibi olmuyor. Gittikçe artan kadın şiddeti haberleri, her geçen gün kadınları daha da çaresiz bırakıyor.

Kadınlar doğaları gereği, kırılgan ve nazik bir yapıya sahiptir. Oldukça hassas olan kalpleri hemen kırılabilir. Çoğu kadın haksız yere, eşlerinden veya etrafındaki erkeklerden hunharca şiddet görmektedir. Bu görüntülere sıkça rastlamaktayız, sosyal medyada, televizyon programlarında, haberlerde, sokaklarda. İşin en kötü yanı ise bu durumlarda sadece olaya seyirci kalmamız.

Şiddet

Kadına şiddet, yalnızca fiziksel olarak değil, sözlü ifadelerle de yapılmaktadır. Olaylara seyirci kalmamak adına, kadınların haklarını savunmaları için bazı sivil kuruluşlar bulunmaktadır. Şanslı olanlar, kadın sığınma evlerine ya da haklarını savunabilecekleri sivil toplum kuruluşlarına müracaat edebilirken, böyle bir şansı olmayanlar maalesef hazin sonla karşı karşıya kalıyor. Kadına şiddet hiçbir sebeple haklı gösterilemez, eğer ortada haksızlık veya buna benzer sebepler varsa dahi, dayak yoluyla değil, hukuksal yollarla çözüm sürecine başvurulmalıdır. Çünkü adaletin çözemeyeceği hiçbir suç yoktur.

Zor durumda olan kadınlar için ülkemizde pek çok sivil toplum örgütleri kurulmuştur. Sayılarının daha da artmasının istenmesi ve gerçekten çözüm üreten ve kadınları koruyan yerler olması, şüphesiz herkesin isteğidir.

Kadın hakları ile ilgili sivil toplum kuruluşları:

8 Mart Kadın Platformu

Kadın Araştırmalar Derneği

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Emekçi Kadınlar Birliği

Kadın Haklarını Koruma Derneği

Kadınlarımız Fikir Ve Kültür Derneği

Kadın Adayları Destekleme Ve Eğitme Derneği

Anne-Çocuk Eğitim Vakfı

Kadın haklarına yönelik daha pek çok çeşit vakıf ve kuruluş vardır. Bu kuruluşların amacı, kadınların haklarını savunmak, onları şiddetten korumak, aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen her türlü davranıştan, onları korumak ve bir kapı açmaktır. Kadınların bu tür şiddet olaylarında tek başlarına karşı koyamadıkları zaman, onları bir araya getirerek seslerinin duyulmasını sağlamak hepimizin görevidir. Bu tarz kuruluşlarda asıl amaçlardan biri de kadınları eğitmektir. Çünkü kadın eğitilirse dünya eğitilir.

2 Yorum

    • Merhaba 🙂
      Sitemizde genel olarak hobi türleri ile ilgili paylaşım yapıyoruz. Amigurumi, örgü modelleri, yemek tarifleri, güzellik sırları ve bunun gibi konularda içerik üretiyoruz. Sitemiz daha çok kadınlara yönelik olduğundan bazı durumlarda kadınlarla ilgili ihtiyaç duyulan paylaşımları da bu site aracılığı ile yapıyoruz.

Bir yorum yaz...