Sağlık

Kadınlar için en iyi multivitamin hangileri ?

multivitamin, sağlık, bayan, en iyi

Günlük koşuşturmacalar, büyük şehirlerdeki hızlı yaşam, iş hayatının yoğunluğu hem iş kadınlarının hem de ev kadınlarının enerji tüketimlerini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Her işe yetişmek zorunda olan kadınlar, gün sonunda baş ağrısı, aşırı yorgunluk ve halsizlik hissetmektedirler. Tüm bu yoğun temponun arasında düzenli beslenmeyi unuturlar. İşte tam bu sırada çeşitli multivitamin takviyeleri devreye girer. Kadınlar için en iyi multivitamini doğal almanız için listemizi size sunuyoruz.

Gün boyu çok yorulan vücut için, yeterli takviyeler alınmasında fayda vardır. İşte bunlardan bazıları:

Demir: demir vitamini kadınlar için çok önemli bir vitamindir. Regl dönemlerinde anemi rahatsızlığından korunmaları için bu vitamine ihtiyaç vardır. Günlük hayatta fasulye, et, yumurta gibi gıdalardan bu vitamini almak mümkün ancak bazı durumlarda yetersizdir. C vitamini ile beraber alınan demir takviyesi, günlük  almanız gereken demiri karşılar, üşümeye ve halsizliğe iyi gelir.

Kalsiyum: özellikle kadınların kemik yoğunluğu, yaşlarıyla ters orantıda azalmaktadır. Kemik erimesi-osteoporoz’u azaltmak için günlük ortalama 1000-1500 mg kalsiyum alınması gerekir. C vitamin içeren taze sıkılmış portakal suyu ve bir tablet kalsiyum, alınması gereken kalsiyumu karşılamaya yeterlidir.

Omega 3 ve Balık Yağları: omega 3 genelde iltihap söktürücü özelliğine sahiptir. İlerleyen zamanlarda kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olup, kalbe giden damarların temizlenmesinde rol alır. Gıdalarda özellikle somon ve ton balıklarında yüksek miktarda omega 3 bulunduğunu söyleyen uzmanlar, kandaki civa seviyesini yükselteceğinden dolayı, her gün tüketilmesinden ziyade haftada bir kez tüketilmesini önermektedirler.

B Vitamini: gıda takviyesi olarak alınması gerekmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe sentezi azalan bir vitamin çeşididir. B vitaminlerden olan B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin gelişmesini sağlayıp, sinir hücrelerini korur. B6 vitamini ise kırmızı kan hücrelerinin formasyonunu düzenler.

Folik Asit: özellikle hamilelik döneminde ve hamileliğe hazırlık döneminde çok fazla önem arz eden bir takviyedir. Bu dönemde B vitaminin azalmasıyla bebeğin, omurilik ve beyin yapısında olumsuz etkiler oluşabilir. Portakal suyu, fasulye ve yeşil sebzeler tüketerek bu takviyeyi alabilirsiniz.

Aldığınız vitaminli besinlerin yanında spor yapmayı da unutmayın. Bayanlara özel en iyi sporlar  yazımızı okumayı unutmayın 🙂

Yazıda belirtilen takviyeler hekim onaylı olmadığı için, kullanmadan önce bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bir yorum yaz...