Güzellik

Kuru Ciltlilerin Makyajda Dikkat Etmesi Gerekenler

Kuru ciltlilere makyaj önerileri

Etrafımdaki kuru ciltli kişilerin makyaj konusunda yaşadıkları sıkıntıları o kadar çok gözlemledim ki bu yazıyı yazmak farz olmuştu 🙂

Kuru cildin de diğer cilt tipleri gibi avantajları ve dezavantajları var. Önemli olan doğru uygulamalar ve ürünlerle cildinizle barışmak ve güzel görünmek.

Kuru ciltlilere makyaj önerileri

Cildi Kurutan Ürünlerden Uzak Durun

Öncelikle cildinizi daha çok kurutup pul pul gösterecek ürünlerden kaçınmanız gerekiyor. Bu ürünler neler kısaca bahsetmem gerekirse; sabun, sülfat, mentol, nane, alkol ve okaliptüs içeren şeyler diyebilirim. Mutlaka ürünlerin içerik listesine göz gezdirip alışveriş yapmaya çalışın çünkü bazen bu içerikleri gözden kaçırabiliyoruz.

Nemlendirin

Nemlendirici de yine önemli adımlardan bir tanesi. Sadece nemlendirici kullanmak yetmiyorsa son dönemlerde hemen hemen bütün cilt bakım markalarının çıkardığı serumlar veya yağlardan da destek alınabilir. Nemlendirici seçiminde de mümkün olduğunda yoğun nem sağlayan ve nemi cildinize hapseden koyu kıvamlı ürünler tercih edin. Bu aşama kullanacağınız makyaj ürünlerinin seçiminde bile daha rahat hareket etmenizi sağlayacağından nemlendiriciye bütçe ayırmaktan çekinmeyin. İyi bir nemlendirici fondötenin pul pul, donuk durmasını da engelleyecektir ki bu da kuru cilde sahip kişilerin en büyük sorunlarından biri.

Düzenli olarak nem maskeleri uygulamakta yapabileceklerinizden bir diğeri. Hatta kendi hazırladığınız yağlardan bir maske bile uygulayabilirsiniz. Önemli olan daha çok yağlı ciltlere yönelik olan, ciltteki sebumu azaltmaya yönelik maskelerden kaçınmanız.

Gelelim işin makyaj tarafına…

Özellikle ten ürünlerinin seçimi oldukça önemli olduğundan işe baz seçiminden başlamanızı öneriyorum. Nem veren, cildi canlı gösteren, ışıltılı bazlar tercih edebilirsiniz. Bu tarz ürünler hem gün içinde cilde nem vermeye devam edeceği için makyajınızda bozulma olmaz hem de cildiniz canlı ve parlak gözükürken pul pul görünme riskini de minimuma çekmiş olursunuz.

Fondöten Seçimi

Baz seçiminden sonra sıra geliyor fondötene. Yoğun nem veren, ışıltılı bitişli ürünleri seçmenizi öneriyorum. Hatta kapatmanız gereken bir kusurunuz yoksa mümkün olduğunca ince yapılı fondöten seçin çünkü kuru ciltte ürün mimik çizgilerine dolmaya çok meyillidir. Daha yoğun yapılı ten ürünleri bu çizgilere birikme yaparak hem kötü hem de sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.

Yine fondöten, bb krem ya da renkli nemlendiricinizin içine bir miktar ışıltılı baz ya da likit aydınlatıcı da katıp o şekilde yüzünüze uygulama yapabilirsiniz. Tabi bu noktada özellikle aydınlatıcı ekliyorsanız miktara aman dikkat!

Hiç birimiz disco topuna dönmek istemeyiz değil mi?

Kuru ciltlere kozmetik konusundaki bir diğer tavsiyem de mümkün olduğunca likit ve krem ürünler kullanmaları. Çünkü bu tarz ürünler cilde daha güzel yerleşip, oturduğu için toz ürünler gibi yüzünüzü donuk göstermez.

Nemli Sünger

Kullandığınız ten ürünlerini nemli bir süngerle uygulamakta kuru ciltlerin için güzel bir ipucu diye düşünüyorum. Sünger doğal bir görüntü sağlarken ürünün cilde tam olarak yerleşmesini de sağladığı için cildinizdeki ürünler pul pul durmayacaktır.

Unutmayalım ki her cildin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Önemli olan cildimizi gözlemleyip ona ihtiyacı olanı sunmak. İnanın buna dikkat ettiğinizde cildinizle barışıp, çok daha rahat makyaj yapabilecek ve aynaya baktığınızda da eskisi kadar sorunlu  bir ciltle karşılaşmayacaksınız.

Bir yorum yaz...