Dikiş Nakış

Nakış yapmak için ihtiyacınız olan 5 malzeme

Boş vakitlerinde sürekli hobi değiştiren ve el işlerini seven biriyseniz nakış yapmak mutlaka ömrünüzün bir kısmında aklınıza gelmiştir veya gelecektir. Nakış yapmak için ihtiyacınız olan şeyler bu yazıyı okuduktan sonra dışarı çıkıp bir saat içinde temin edebileceğiniz kadar basit şeyler aslında… Gerisi bu malzemeleri kullanarak birbirinden güzel taslaklardan birini seçip sabırla işlemeye başlamaktan ibaret.

nakış yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler

Gelelim nakış yapmak için ihtiyacınız olan şeylere;

1- Kasnak

nakış kasnağı kasnak ahşap          nakış kasnağı modelleri renkli kumaş taslakları

 

 

 

 

 

Nakışın düzgün bir biçimde işlenmesi ve ipin kumaşı büzmemesi için gerekli olan kasnak nakışın olmazsa olmazlarından. Yaptığınız nakışı kasnağıyla beraber tablo gibi kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir kullanım düşünüyorsanız çeşitli renklerde küçük plastik kasnaklar kullanabileceğiniz gibi farklı boyutlarda ahşap kasnaklarla da resimdeki gibi çok şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

2- Nakış iğnesi

nakış ipi dikiş ipi ince kalın uçlu

Nakış yapmak için, kullandığınız kumaşın türüne göre değişen kalınlıkta bir iğneye ihtiyacınız olacak. Eğer işlemeleri belli olmayan ince bir kumaş kullanıyorsanız normal dikiş iğnelerinden kullanabilirsiniz. Eğer kumaşınız delikleri belli olan kalın bir nakış kumaşıysa iğneniz bu deliklerden geçecek kalınlıkta dikiş iğnesinden biraz daha kalın olan nakış iğnelerinden olmalı.

3- Nakış ipleri

renki nakış ipleri ipi rengarenkrenkli nakış ipleri

Nakış ipleriniz kullandığınız kumaşa uygun olmalıdır. Kumaşınız delikleri belli olacak şekilde kalınsa daha kalın ipler, eğer sık dokuma bir kumaş kullanıyorsanız daha ince ipler kullanabilirsiniz.

Nakış yaparken kullandığınız taslak kadar önemli olan bir şey varsa o da iplerinizin renklerinin birbiri ile olan uyumu. Renk seçerken iplerinizin benzer tonlarda olmasına dikkat ederseniz yaptığınız nakış çok daha güzel görünecektir. Canlı renkleri bir arada yumuşak tonları bir arada kullanabilirsiniz fakat canlı bir kırmızının yanında solgun bir sarı rengi göze çok hoş görünmeyecektir.

 

4- Makas

nakış makası ucu eğik makas

İp ve iğnenin olduğu hemen her yerde makas bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkar zaten değil mi? Nakışta kullanmak üzere yapılmış olan ucu eğik makaslar işinizi çok kolaylaştıracak ve nakış yaparken aldığınız zevki artıracaktır.

5- Kumaş

renkli nakış kumaşları kumaşı

Nakış kumaşı olarak genellikle beyaz ve krem rengi kumaşlar tercih edilse de yapacağınız motifin ve kullanacağınız iplerin rengine uygun olarak çeşitli renklerdeki nakış kumaşlarını tercih ederek nakışınıza fark katabilirsiniz. Çok koyu renkler seçerek işlemenizin belli olmamasına sebep olabilirsiniz fakat açık tonlarda istediğiniz renkte kumaşlar kullanabilirsiniz.

Bir yorum yaz...