Örgü Modelleri

Örgü Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır ? Örnekleri ve Videosu

bebek battaniyesi, örgü bebek battaniye modelleri

Bebek battaniyesinin yapılışı:

Bebeklerinize uzun yıllar saklayacağınız battaniyeler yapabilirsiniz. Hem şık hem de kolay bebek battaniyesi anlatımı mevcuttur. İstediğiniz renkte 3 tane ip kullanabilirsiniz.

Battaniyeye başlarken 32 ilmek atılır, en altın sıkı olmaması için başta biraz bol zincir çekilir, 2 ilmek daha atılır. 32 ilmek bittikten sonra, yukarı çıkmak için 3 zincir çekilir. Çekildikten sonra ipi dolayıp baştan 4. İlmeğin içine batılıp çekilir. Bu işlemle yarım trabzana benzeyen bir işlem yapılmış olur. Aynı ilmeğe bu işlem 3 defa yapılır, her seferinde yarım yapılan trabzanların en sonunda hepsi çekilip sabitlenir. Kısacası burada 3 zincirle birlikte 4 adet birlikte toplanan trabzan oluşmuş olur. Daha sonra hemen bitişiğindeki zincirden başlayarak, her bir zincirin içine 1’er tane olacak şekilde, sırasıyla 5 tane trabzan yapılır. 5 tane trabzan bittikten sonra zigzag şekli vermek için sıradaki zincirin içine 2 tane trabzan yapılır. Araya 2 tane zincir çekilip, aynı ilmeğin içine 2 tane daha trabzan yapılır. Böylelikle zigzag modelinin ilk kırılma noktası oluşur. Hemen bitişiğindeki ilmeklere yine sırasıyla 5 tane trabzan daha yapılır. Sonucunda zigzag şekli çıkmış olur. Sıra aşağı inmeye geldiğinde ise her bir ilmeğin içine batılır fakat trabzanı örer gibi kapatılmaz. Bu işlem de sırasıyla 5 tane zincirin üstüne devam edilir. 5 tane zincir bittikten sonra hepsi birlikte toplanır ve sabitlenir. Yine 5 adet trabzan yapılır. Hazırlık sırasından sonra bütün işlemler aynen devam eder trabzan yapılır. Sıra sonunda ise zincirler bitene kadar yapılıp kapatılır. Son zincire 3’erli bir tane trabzan yapılıp, sıra tamamlanmış olur.

Arka sırada ise 2 zincir çekilip, döndürülür. Tığ içeriden geçirilir ve toplanan yerden çekilip sık iğne yapılır. Her trabzanda arkadan girilip sık iğne yapılır. 8 tane olduktan sonra 2 zincir çekilir, arkadan batırılarak devam edilir. Diğer zigzağın başına gelene kadar toplam 15 tane olmuş olacak. Yine 2 zincir çekilir sıradaki zincire trabzan yapılıp 8 tane daha devam edilir.

Bu şekilde modelin şekli çıkmış olur ve yeni renge geçebilirsiniz. 2.sırada 2 tane zincir çekilip batılan yerde çift trabzan yapılarak alttan batılır. Gerisi aynı işlemle devam eder.

Bir yorum yaz...