Örgü Modelleri

Örgü Şal Modelleri ve Nasıl Yapılır Videolu Anlatımı

örgü şal nasıl yapılır, örgü şal modelleri, örgü modelleri, videolu

Kolay Şal Örneği Yapımı ve Anlatımı

Örgü konusunda hiç fikir sahibi olmayanlar ve yeni başlayanlar için çok kolay ve pratik modeller bulmak mümkün. Örgü ile ilgili terimleri önceden bilmek, örgü örme esnasında işimizi daha da kolaylaştıracaktır. En basit olan şal örneği ile örgü örmeye başlayabilirsiniz. Tarifi aşağıda verilecektir.

Örgü şal modelimiz düz ve dolama şeklinde başlayıp devam edecektir. Modele başlarken sayısı 10 ve 10’un katları şeklinde olabilir. Büyüklüğü size kalmıştır.

Örgü şal nasıl yapılır videomuzda ise gösterim amaçlı 22 ilmekle başlanmıştır. Başlangıç düz olarak başlanacaktır. Kenar ilmeği almayı unutmadan 5 tane düz örülür. Düz örme işlemi bittikten sonra dolama şekli yapmaya sıra gelir. İp, şişe 2 defa dolanır ve 1 defa düz örülür. Dolamalar farklı büyüklüklerde olacağı için bu sefer 3 tane dolayıp 1 tane düz örülür. Bu işlem sırasıyla devam eder. 4 tane dolayıp 1 düz örülür. Simetri olması için bu sefer geri sayım olur. Yani 3 dolama 1 düz, 2 dolama 1 düz şeklinde dolama şekli bitirilir. Sonra tekrar 5 tane düz örülür ve düz örme işlemi bittikten sonra, biraz önceki gibi dolama modeli sayıları da dahil olmak üzere aynen tekrar eder. Son noktaya gelince ise kenar alma ilmeğiyle bir sıra bitirilmiş olur.

Bu işleme model çıkana kadar devam edilir. Daha sonra arka kısmına geçildiğinde tekrar bir kenar ilmek alınır ve bir düz örülür. Daha sonra dolama yapılan ilmekler boşa atılır düz olanlar örmeye devam edilir. Bu işlem de aynı şekilde devam eder. Aradaki 5 tane düz olan ilmek yine örülür. Dolamadaki boşa atılan ilmekler çekiştirilirse yerine oturur ve şekil düzgün durur. Model ortaya çıkana kadar bu işleme devam edilir. En son sıra bittikten sonra tekrar bi sıra düz örülür. Düz örme işlemi aradaki iki model arasında 4 sıra düz şeklinde olabilir. Modele her zaman düzle başlanır, dolamaların üzerine düz, düzlerin üzerine dolama gelecek şekilde yapılır. Modelin sayısı isteğe göre artırılabilir.

Şal yapma modelinde şişlerinizin kalınlığını ve iplerinizin rengini kendiniz seçebilirsiniz. Başlangıç için orta kalınlıkta bir yün ve 5 numara şiş sizin için ideal olacaktır.

Bir yorum yaz...