Genel

Oturma Odası Dekorasyonunda Yapılan 11 Hata

Dekorasyon önerileri büyük eşyalar
Büyük eşyalar küçük odaları daraltır...

Oturma odaları hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz dinlenme alanlarıdır. Haliyle oturma odası dekorasyonu büyük önem taşır. Burada yaptığımız küçük hatalar odada geçirdiğimiz zamanın kalitesini dahi etkileyebilir. Oturma odalarının çok daha ferah ve dinlendirici bir hale gelmesi için yapmamanız gereken en sık yapılan 10 hatayı derledik.

1- Odanızda Sadece Tavan Aydınlatmaları Kullanmak 

oturma odası tavan aydınlatması

Tavan aydınlatmaları oturma odası ışıklandırmasında tek seçenek olmamalı.

 

Işıklandırma bir ortamı oluşturan en önemli şeylerden biridir ve psikolojik modunuzu dahi etkileyebilir. Bu yüzden oturma odasının sadece tavan aydınlatmaları yerine odada yaşarken ihtiyacınız olabilecek diğer ışıklandırmaları da barındırması gerekir. Örneğin kitap okurken kullanacağınız bir okuma lambası, loş bir ortam istediğinizde kullanabileceğiniz aplikler vb uygulanabilir.

2- Yanlış Halı Boyutu 

Halı odanıza sıcaklık katar. Bol bol kullanmaktan çekinmeyin 🙂

Halılar da bir odayı yaşanılası kılan eşyaların başında gelir. Halı olan yerlere rahatça basabilecek olma duygusu o odayı daha yaşanabilir kılar. Ayrıca büyük halılar odayı daha geniş gösterdiği gibi odanın dekorasyonunda daha tamamlanmış bir görünüm verir.

3- Televizyonu Yanlış Yerleştirmek

televizyon nasıl yerleştirilmeli

Televizyonun ekran ışığı gözleriniz için önemlidir. Doğru yerleştirmek gerekir.

Televizyon için en uygun yer boş bir duvardır. Arkasında veya yakınında pencere olmaması önemlidir çünkü bu televizyonu izlerken görüntüyü net görmenizi engelleyip yorulmanıza sebep olur ve gözleriniz için zararlıdır. Televizyon ile koltuk arasındaki mesafe ise televizyonun boyutuna bağlıdır. Genelde televizyonun 3 -5 katı aralığında bir mesafe bulunmalıdır.

4- Minderlerin Etkisini Küçümsüyorsunuz 🙂 

dekorasyon yastık minder kullanımı

May the minder be with you!… ( Yanınızda bol bol minder bulundurun 😛 )

Minderlerin kumaşının ortam ve kanepelerle uyumlu olmasına özen gösterin. Kadife bir koltuğa keten minderler çok yakışmayabilir. Minder seçerken koltuğun boyutu da önemlidir. Büyük koltuklar çok sayıda minderi kaldırabilir ama küçük koltuklar için onların boyuna uygun minik minderler seçin.

5- Koltukları Duvara Yapıştırmak

koltukları nasıl yerleştirmeliyim dekorasyon

Koltukları duvarla bitiştirmeyin bu evinize sıkışık bir görünüm verebilir…

Bu kural daha çok büyük odalarda işe yarasa da küçük odalar için de duvara yapıştırılmış koltuklar odayı sıkışık gösterecektir. Biraz mesafe bırakacak şekilde yerleştirirseniz eviniz daha ferah duracaktır. Büyük odalar için koltukların duvar kenarında olması ise kesinlikle kaçınılması gereken bir durum. Bu evinizin yaşanabilir biryer olmaktan çıkartıp bir dans stüdyosuna benzemesine sebep olur.

6- Koyu Renkli Eşyalar

koyu renkli eşyalar dekorasyon

Koyu renkli eşyalar küçük odalarda içinizi karartır.

Özellikle alçak tavanlı evlerde koyu eşyaları kullanmaktan kaçınmalısınız. Açık renk evinizi daha ferah ve iç açıcı gösterir.

7- Tarzınıza Uymayan Eşyalar

Dekorasyon tarzları eşya seçimi

Bir eşya güzel olabilir ama evinizin geneliyle uyumlu olmadığında sizin evinizde öyle güzel durmayacaktır.

Eşyaları seçerken kendi başına güzel durması tabii ki önemli ama evinizin geri kalanı o eşyayı tamamlayacak biçimde düzenlenmediyse ne kadar beğenseniz de o beğendiğiniz eşyayı almayın. Ayrıca bir eşyanın güzel olması onunla yaşarken memnun kalacağınız anlamına da gelmez bu yüzden almadan önce deneyin rahat olup olmadığını kontrol edin. Sadece güzel göründüğü için bir eşyayı almanız evinize bir tablo almanızdan farklı değildir.

8- Modası Geçmiş Eşyalar

dekorasyon moda trendleri

Evet eşyaların da modası var ama daha uzun ömürlü tabii…

Herşeyde olduğu gibi eşyalarda da dönemin tarzı bizim görüşümüzü etkiliyor tabii. Bu yüzden tümüyle değişim sağlayamasanız bile yastık desenleri koltuk kumaş kaplamalarıyla dönemin modasını takip etmeniz oturma odası dekorasyonu nda evinize şıklık katacak.

9- Yanlış Yerleştirilmiş Fotoğraflar

Dekorasyon önerileri fotoğraf çerçeve yerleştirmek

Yanlış yerleştirilmiş fotoğraflar dekorasyonunuzu mahvedebilir.

Fotoğraflar için en uygun yükseklik fotoğrafın merkezinin yerden 153 cm yükseklikte olmasıdır. Eğer çok fazla fotoğrafınız varsa heryerde küçük parçalar halinde asılı olmalarındansa bir yerde birleştirip bir fotoğraf galerisi görünümü vermeniz çok daha şık durur.

10- Büyük Eşyalar

Dekorasyon önerileri büyük eşyalar

Büyük eşyalar küçük odaları daraltır…

Özellikle de koltukların büyük olması odayı küçük gösterir. Eğer büyük oturma odanız veya salonunuz varsa köşe takımlarını kullanabilirsiniz ama küçük odalar için iki koltuk ve iki küçük berjerle daha ferah bir görünüm elde edersiniz.

11- Fonksiyonellikten Ödün Vermek 

Dekorasyon fonksiyonel eşyalar

Fonksiyonel değilse neden yaşayasınız?

Oturma odası bir çok aktivitenin yapılmasına olanak sağlayan bir mekandır. Bu yüzden bunları odanın içinde barındırmak ve dekorasyonun bir parçası yapmak odayı daha rahat kullanmanızı sağlar.

Dağınık görüntülerin yerine hobi ve diğer aktivitelerinizi belirleyip bunları odanın içine giydirerek odayla bütünleşmelerini sağlamak en güzel çözüm yolu…

 

 

Bir yorum yaz...