Sağlık

Sağlık için meditasyon: Calm app

Yazar Feyza

Hayat hızla akıp giderken ardından bize bıraktığı stres sağlığımızı bozuyor, hayat kalitemizi düşürüyor.

”Stresin fazlalığında kalp krizinden ölümün 5 misli fazla olduğu bilinmektedir. Ohio State Üniversitesinde yürütülmüş bir çalışma “Homecysteine” adlı aminoasidin stresli kişilerde arttığını gösteriyor. Bu amino asit kalp hastalıkları riskini artıran bir maddedir. Finlandiya’dan Dr.Thomas Kamarck ‘da zihinsel stresin kan damarı lezyonlarını ve damar sertliğini artırdığını, kan kolesterol yüksekliği ile stresin ilişkisini doğrular araştırmalar yayınlamıştır.”

Peki öylece durup stresin bizi ele geçirmesini mi izleyeceğiz? Kesinlikle hayır.

Elbette stresle baş etmenin birçok yolu vardır. Bu yazıda bahsetmek istediğim şey meditasyon ile stresin önüne geçebileceğimiz gerçeği.

Meditasyon nedir?

Meditasyon, kişinin iç huzuruna ve öz varlığına ulaşabilmesini sağlayan tekniklere verilen addır tanım olarak. Birçok teknik var elbette ama bana kalırsa en ulaşılabilir ve yapılabilir olanı nefes egzersizleri.

Bu egzersizleri derleyen bir uygulama ile tanıştım, uzun süredir kullanıyorum ve sonuçlarından çok memnun kaldım. Küçüklüğümden beri çektiğim gece uykusu problemini minimuma indiren bir uygulama bu.

Calm app

Uygulamanın en temel özelliği bizi bulunduğumuz zaman dilimine ve sadece alıp verdiğimiz nefese odaklandırıp kalan tüm negatiflikleri uzaklaştırması. Başlangıçta odak problemi olabileceğinden seanslar daha kısa ve daha yönlendirmeli. Zamanla seansların süresi artıyor ve daha çok odaklanma zamanı veriliyor.

Öncelikle görüntü ve ses olarak sizi en rahatlatan temayı seçiyorsunuz. Sahilde gün batımı, bulutların üstünde yolculuk, kuş cıvıltılarının olduğu bir göl ve ormanda yağmur temaları var. İçlerinden beni en huzurlu yapan yağmurlu olanın görüntüsü şu şekilde:

Ekran Resmi 2016-08-02 13.51.36Bu bizim  ana ekranımız oluyor. Meditasyon sırasında bu görüntü ve sesle devam ediyoruz.

İçerisinde birçok meditasyon seçeneği mevcut. Sakinleşmek için 7 ve 21 günlük temel programlar var. Bunların dışında odaklanmak, stresle başa çıkmak, uykuyu kolaylaştırmak, mutlu olmak, başarılı olmak vs için programlar var.

Bu programlarda bir sunucu sizi yönlendiriyor. Rahatlatıcı konuşmalar yaparak kafanızı boşaltmanızı ve nefes alıp vererek negatiflikleri uzaklaştırmanızı kolaylaştırıyor.

Bunun dışında sadece tema sesini dinleyip rahatlayabileceğiniz zamanlı ve açık uçlu meditasyon seçenekleri var. Zamanlı meditasyonda 1,2,5,10 dakika, 2,4,8 saate kadar istediğiniz kadar meditasyon yapabiliyorsunuz. Açık uçlu meditasyonda ise belirlediğiniz dakika aralığında bir zil çalıyor.

Uygulamadaki programlar ve diğer seçenekler şu şekilde:

Ekran Resmi 2016-08-02 14.00.37Ekran Resmi 2016-08-02 14.00.26

 Kendi ihtiyacınıza göre seçtiğiniz program sayesinde hayatınızdan negatiflikleri uzaklaştırmayı ve rahatlatmayı kesinlikle başaran bir uygulama. Ben hayatım boyunca bu kadar rahat uykuya dalabildiğimi ve bu kadar kaliteli uyuyabildiğimi hatırlamıyorum. En azından 1 hafta denemenizi kesinlikle öneriyorum.

Tüm fotoğraflar Calm uygulamasına aittir. Fotoğrafları kullanmam için izin veren, sıcakkanlı ve nazik Calm ekibine teşekkür ederim 🙂

Uygulamayı app store ve Google play store da bulabilirsiniz.

https://www.calm.com

Bir yorum yaz...