Genel Sağlık

Çok Şeker Yediğinizin Göstergesi 12 Durum

sürekli açlık hissetmek
Yiyorum yiyorum doyamıyorum...

“Tatlı deyince akan sular durur!”  “Günün her öğününde tatlı yiyebilirim.” diyenlerdenseniz bu göstergeler sizde de belirgin bir şekilde ortaya çıkmış olabilir.
Her ne kadar şekerden uzak durulmasını bilsek de kendimizi engelleyemediğimiz zamanlar olabiliyor. Fazla şeker yemenin zararları malum ama bunların gün yüzüne çıktığı ve gözünüzle görebileceğiniz bazı etkileri de var. Bunlar aynı zamanda şeker hastalığı belirtileri arasında da yer alıyor. İşte bu şekerin görünen etkilerini sizler için derledik.

1- Sürekli Açlık Hissetmek

şeker hastalığı belirtileri

Yiyorum yiyorum doyamıyorum…

Fazla şeker tüketmek kan şekerinizi bir anda yükseltip aniden azaltacağından şekerli gıdalar tükettikten kısa süre sonra tekrar açlık hissedeceksiniz. Böyle bir kısır döngüye girdikten sonra kilo almak da kaçınılmaz tabii…

2- Gittikçe Artan Yorgunluk

 

şeker hastalığı belirtileri yorgun uyanmak

Güne yorgun başlamak …

Kandaki şeker miktarı yüksek olduğunda vücudumuz bununla başedebilmek için fazla enerji tüketiyor ve ihtiyacınız olan enerji size ulaşamadan vücudunuzda kullanılmış oluyor. Bu yüzden de kendinizi yeni uyandığınızda bile çoook yorgun hissedebilirsiniz.

3- Sık Sık Tuvalete Gitmek 

şeker hastalığı belirtileri sık tuvalete gitme isteği

5 dakikada bir tuvaletim geliyor !

Kandaki şeker miktarı yüksek olduğunda yorgunluğu oluşturan durumda olduğu gibi vücudunuz sürekli şeker seviyenizi dengelemeye çalışır ve bunu yaparken hücre içindeki sıvıları kullanır. Bu durumda da sık sık idrara çıkma ihtiyacınız doğabilir… Bu da yine aynı zamanda şeker hastalığı belirtileri nden bir tanesi.

4- Dudak Kuruluğu ve Susama 

şeker hastalığı belirtileri susamak

Kana kana su içme isteği

Dudakların ve ağzın kuruması çok fazla su kaybettiğinize işarettir. Sık sık idrara çıkmanızın bir sonucu olarak fazla şeker tüketmek dudaklarınızın ve ağzınızın kuruması ve susuzluk hissetmenizle sonuçlanıyor… Bu durumda yapmanız gereken su içmek ve şekersiz sıvılar tüketmek.

5- Kilo Kaybı

şeker hastalığı belirtileri kilo vermek

Yiyorum yiyorum kilo alamıyorum

 

Şeker yiyip nasıl kilo veririm diye düşünmeyin. Bu kilo kaybı zayıflamanın en zararlılarından ve bunun birkaç sebebi olabilir.
– Sık idrara çıkacağınızdan, sıvı kaybından dolayı kilo verdiğinizi düşünebilirsiniz ama aslında vücudunuz su kaybetmiştir.
– Vücudunuzda insülin seviyesi yetersiz ise vücut yağ yakmaya geçecektir ve bu yüzden kilo verebilirsiniz.

-İçeriğinde fazla glukoz bulunan idrar demek vücudun daha fazla kalori harcaması demektir. Kalori harcayarak vücut glikozu boşaltmaya çalışır.
Bunların kilo vermek için şeker yemeliyim gibi bir düşünceye sebep olmaması gerekir. Çünkü hepsi çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

 

6- Enfeksiyon Hastalıklar

şeker hastalığı belirtileri idrar yolu enfeksiyonu mantar hastalığı

Çok fazla mantar hastalığım oluyor… İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulamadım…

Mantar ve idrar yolu enfeksiyonları hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir ama görülme oranı şeker seviyesi yüksek kadınlarda oran daha fazladır. Çünkü yüksek şeker miktarı bakterilerin ve mantarların üremesi için uygun ortamı yaratır.

7- Kuru Cilt

şeker hastalığı belirtileri cilt kuruluğu

Cildim ne yapsam nemlenmiyor…

Cildim kuruyor nemlendiriciler kar etmiyor pütür pütür dökülüyor diyorsanız sebebi yine beslenmeniz olabilir. Bunun da birkaç sebebi olabilir ;
– Sık idrara çıkmaktan dolayı vücudunuzda yeterli su bulunmayabilir.

– Özellikle bacaklardaki cilt sorunlarında damarlardaki sertleşmelerden dolayı kan dolaşımı azalmış olabilir. (Bu şeker hastalarında görülen bir durumdur.

8- Konsantre Olamama / Konsantrasyon Bozukluğu 

şeker hastalığı belirtileri konsantrasyon bozukluğu

Aynı yeri 5 kere okuyup yine anlamıyorum.

Yüksek şeker oranı glikozun beyninize geçmesini zorlaştırır. Böylece beyin gerekli enerjiyi alamaz. Bunun sonucunda konsantre olamaz ve hızlı karar alamazsınız.

9- Bulanık Görme

şeker hastalığı belirtileri bulanık görme

Gözlerim kararıyor bulanık görüyorum.

Bulanık görme de yine fazla şeker tüketiminin sebep olduğu su kaybından dolayı meydana gelebilir. Bu durumdan göz hücreleri de etkilenir ve uzun sürede hücrelerin hasar görmesine ve görme bozukluklarına kadar ilerleyebilir.

10- Yaraların Geç İyileşmesi 

şeker hastalığı belirtileri yaraların geç iyileşmesi

Bir yerim kesildiğinde çok uzun sürede iyileşiyor…

Bu durum yüksek şeker seviyesinden dolayı damarların hasar görmesi sonucunda oluşur. Damarlar hasar gördüğünde kan dolaşımı yeterli düzeyde sağlanamaz ve dokular da yeteri kadar beslenemez.

11-Cinsel Sorunlar

şeker hastalığı belirtileri cinsel sorunlar

Sorunun kaynağına inmek lazım…

Fazla şeker tüketiminin etkilediği kan dolaşımı, su kaybı ve diğer olumsuzluklardan hormonlar da etkilenir ve bu konuda da sorunlar yaşanabilir.

12- Çabuk Sinirlenme

şeker hastalığı belirtileri sinirlenmek

Hııı tbi tbi öyldr emnm… .s .s .s

Yapılan araştırmalara göre vücuttaki şeker insanların daha kolay depresyona girmesine sebep oluyor ve insanları daha sinirli hale getiriyor. Vücuttaki dengesizlikler ruh halini de etkileyerek insanın modunun anlık olarak değişmesine sebep oluyor.

 

Bir yorum yaz...