Genel

Slime Oyun Hamuru Zararlı mı?

Slime adı verilen bir tür oyun hamuru olan slime oyun hamuru oyuncaklara son zamanda sıkça rastlanıyor.

Hatta bu slime oyun hamuru oyuncakların evde yapım videoları oldukça fazla ilgi görüyor ve çocuğu olan hemen herkes bir kez de olsa slime yapmayı evinde deniyor.

Fakat bu slime oyun hamuru oyuncakların içerdikleri maddeler bakımından çocuklara uzun vadede birçok zararı bulunuyor.

Slime oyun hamuru İçeriği

Öncelikle slime oyun hamurları içlerinde boraks adı verilen bir madde içeriyor. Bu madde aslında yetişkin insan sağlığı için zararlı olmamasına rağmen çocuklara uzun vadede zarar verebiliyor. Boraks ürünlerinin kutusunda bile eldivenle tutulması gerektiği ve yüze sürülmemesi belirtiliyor. Düşünün bu maddeyi çocuğunuza verip onunla oynamasını isteyebilir misiniz?

slime oyun hamuru tehlikeli mi

 

Slime ın içeriklerinden bir ikincisi ise sıvı yapıştırıcılar. Sıvı yapıştırıcılar içlerindeki uçucu kimyasallar yüzünden bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. İçinde sıvı yapıştırıcı madde olan bu slime oyuncaklarıyla oynayan çocukların diğer bağımlılık yapıcı maddelere alışması daha kolaylaşır ve bilmeden çocuğunuzu çok büyük bir tehlikeye yaklaştırmış olabilirsiniz.

Çocuklarımız zaten yeterince kimyasalla haşır neşir olmuyor mu ?

Bu kimyasal oyuncaklar yerine çocuklarınıza eskiden beri kullanılan bez bebekler, ahşap oyuncaklar, örgü oyuncakları alabilirsiniz. Hatta kendiniz yapabilirsiniz.

Amigurumi adı verilen sağlıklı örgü oyuncalar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;

 

 

Bir yorum yaz...