Sağlık

Tırnak Ameliyatı Sonrası Neler olur (iyileşme süresi, banyo yapılabilir mi)

tırnak ameliyatı sonrası neler olur, tırnak ameliyatı sonrası

Tırnaklar, gün içersinde havasız kalır ve rahatsız ayakkabılar içinde çoğu zaman sıkışıp kalırlar. Bu da tırnakların uzarken acımasına sebep olabilir. Uzayan tırnakları yanlış kesmek ise tırnak batmalarına neden olabilir. Başlarda önemsiz gibi görünse de çok ciddi acılara sebep olan tırnak batmaları basit bir ameliyat ile düzeltilebilir. Ancak ameliyata gerek kalmadan önlem almakta fayda vardır. Tırnak keserken, doğru kesme yöntemlerini uygulamalı ve steril ve ucu keskin makaslar tercih edilmeli.

Tırnak ameliyatı belli bir aşamadan geçtikten sonra, ayak ve tırnak sağlığına uzun bir süre dikkat edilmelidir ki aynı  rahatsızlık tekrar etmesin.

Tırnak Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

Ameliyat sonrasında, ağrılı bir süreç sizi beklemektedir. Doktorunuz ağrıların hafiflemesi için ağrı kesici ilaçlar verir. Ağrı kesiciler düzenli bir şekilde kullanıldığı müddetçe ağrılarda azalma gözlemlenmektedir. Sağlık durumuna göre yaklaşık 1-5 gün içersinde ağrıların azaldığı görülmektedir. Ameliyat yeri için, taburcu olduktan sonra yaranın durumuna göre pansumana gidilir.

İyileşme süresi

Yine yaranın durumuna bağlı, bazen 48 saat sonra yaralar açık bırakılır, bazen de 3-4 gün sonra pansuman yapıldıktan sonra açık bırakılır ve iyileşmesi beklenir. Ameliyatın ciddiyetine ve hastanın sağlık durumuna göre, hastanın ayağının iyileşmesi ortalama 1 hafta-10 gün arasında değişmektedir. Hatta bazı hastalar bu günlerden sonra masa başı bir işte çalışıyorsa işine bile gidebilir. Ameliyattan 1 ay sonra kadar radyolojik bir muayene yapılır ve doktor tavsiyesi üzerine özel ayakkabılar tercih edilir. İyileşme süresince bu ayakkabıların giyilmesi ayak sağlığı açısından son derece önem arz etmektedir. Bu süre zarfında bazen ayaklarda şişmeler görülebilir fakat zamanla geçebilir. Hemen hemen 4 ay sonra da eskisi gibi dar ayakkabılar giyildiği söylenmektedir.

Banyo yapılabilir mi?

Ameliyattan sonra eğer ciddi bir sağlık problemi yoksa 4-6. Günden itibaren banyo yapmada sıkıntı olmadığı belirlenmiştir. Açık şekilde yara varsa sabun ve benzeri maddeler ilerde sorun oluşturmaması için biraz kullanılmamasında fayda vardır. Ayrıca kesik yere kese ve lif sürülmemesi tavsiye edilir.

Bir yorum yaz...