Örgü Modelleri

Tunus İşi Patik Modeli Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

tunus işi patik nasıl yapılır, patik modeli, örgü modelleri, videolu anlatım

İnsanlar stres atmak için türlü meşgalelerle uğraşmak ister. Bunun sınırı yoktur. Herkes gerek kendi el becerisine göre olsun, gerekse farklı şeyler keşfetme isteğine göre olsun bir şekilde uğraşmak ister. Çalışan bayanların özellikle bu konularda isteği daha fazladır. Çünkü yoğun ve stresli tempo onları gün boyu yorar. Eve geldiklerinde ise gün hala devam eder. Ev işleri onları bekler, yemek, temizlik vs. kendilerine biraz da olsa zaman ayırıp nefes almak isterler. Kışın ise kötü havanın da vermiş olduğu ağırlık çalışan kadınları daha da yorar. İşte bu sıkıntılı yaşamdan biraz da olsa uzak kalmak için kışın vazgeçilmezi olan örgüyle stres atabilirler.

Tunus işi patik örmek de buna en güzel örnek. Aşağıda vereceğimiz tarifle kendi patiğinizi kendiniz örebilirsiniz. İstediğiniz renk ve desende. Öreceğiniz modeli belirledikten sonra ihtiyaca göre hangi şiş ya da tığ gerekiyor ve kaç numara ip gerekiyor bilmeniz gerek. Tunus işi yaprak patik modelinde bunlar açık olarak verilecektir.

Öncelikle gerekli olan malzemelerimiz;

3 numara tığ ve ören bayan dora patik ipi 2 adet farklı renkte (renk seçimi size kalmıştır)

Yapılışı:

23 zincir çekerek başlanır, çekilen 23 zincirin üzerine 23 tane ilmek oluşturulur. 2 sıra hangi rengi seçtiyseniz onunla ördükten sonra, yaprak için seçtiğiniz renkle yaprak modeli koyulmaya başlanır. İlk yaprak şekli çıkana kadar devam edilir. Yaprak modeli çıkınca 3 sıra yaprak yapılır. Patiğin uç kısımları ikişer ikişer azaltılarak örülür. İkişerli kesme işi bittikten sonra 23 ilmek tekrar takılır. 23 ilmek eklendikten sonra, az önce kesilen ikişerli ilmekler bu sefer ikişerli olarak eklenerek örülür. Böylelikle patiğin ucunu döndürmek için yapılan yaprağın 1.si bitmiş olur. 3 tane yaprak yapılarak patiğin ucu döndürülür. Patiğin yan kısımları tamamlanmış olur.

Patiğin alt kısmını örmek için ise patiğin ucunun tam ortasından 10 ilmek atılıp aynı zamanda kenarlarından ilmek takılarak örülür. Bu işlem sayesinde kenarlardaki tenler takılarak 10 ilmek örülür.

Arka kısmı da aynen alt kısmı gibi yapılarak yaprak modelli patik bitirilmiş olur.

Bir yorum yaz...