Örgü Modelleri

Yağmur Damlası Örgü Modelleri Nasıl Yapılır Videolu

yağmur damlası örgü modeli, örgü modeli, yağmur damlası, nasıl yapılır, videolu

Yağmur damlası örneği

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan örgü boş vakitlerin değerlendirilmesi adına güzel uğraşlardan biridir. Örgü örmek oldukça eğlenceli olup aynı zamanda stres atmanın birebir yoludur. Atılan her ilmekle insan rahatlayıp bir süre de olsa kötü şeyler düşünmekten uzaklaşabilir.

Kolay ve pratik olan bir örnekle hem başlangıç yapmış olup hem de örgü örmeyi öğrenebilirsiniz.

Yağmur damlası örneği de basit ve kolay bir modeldir. Bu model için 5 numara şiş ve orta kalınlıkta bir ip kullanabilirsiniz. Renk seçimi sizin isteğinize kalmıştır.

Örnek tek sıra halinde başlayıp devam eden bir örgüdür. Her sırada model ortaya çıkar. Ters ve düz örgü şeklinde olur. Önemli olan çift sayıyla örmektir.

Yağmur damlası örgü modelinin15 kolay ve hızlı örecebileceğiniz bir örgü modeli olduğunu unutmayın :)15

En başta çift sayıyla ilmek atılır. Örnek küçük bir model olarak gösterileceği için 16 ilmekle başlanır. İlmek alırken kenar ilmek almayı unutmamak gerekir. Tavsiye edilen örgü şekli, arka sırayı düz örmekle başlamaktır. Böylelikle elde edeceğiniz kenarın düzgün durmasını sağlarsınız. Modele başlarken kenar ilmeği alınır, sonra 2. İlmeğin kenarındaki boşluktan girilir ve ilmek çekilir. Çekilen ip, şişte kalır. 2 ilmek birlikte düz olacak şeklide arkadan çapraz olarak alınır ve ip çekilir. Şişinizde 2 ilmek kalacak, bu işleme ilk sıra bitene kadar devam edilir. Arada boşluklar olacak şekilde ilk sıra bitmiş olur. İlk sıra sıkı örüldüğünden biraz zor olacaktır, bu yüzden ipi gevşeterek örmekte fayda vardır. İlk sıra bittikten sonra arka sıraya geçilir. Arka sırada ise hep ters örgü metodu uygulanır. Yine kenar ilmek alınır, ardından boşlukta olan ilmekler ve diğer ilmekler tek tek alınır. Arka sıra da hep ters olacak şekilde örülüp bittikten sonra, kaydırma işlemi yapılır. Kaydırma işlemi modelin çıkmasını sağlayacaktır. İki sıra bittikten sonra küçük pencereler oluşmuş durumdadır.

Kaydırma modelini çıkarmak için kenar ilmek alındıktan sonra, bu defa ilk iki ilmek değil, 1. İlmek örülür daha sonra 2 ilmeğin kenarındaki boşluktan girilir. Yalnız sıranın en başında sadece ilk ilmek örülür. Sonra 2’şer 2’şer alınarak toparlanır. Buradaki amaç aradaki boşlukları toparlamak ve modeli bir yana kaydırmaktır. Bu işlem ilk sırada 2 ilmek, 2 sırada 1 ilmek alınarak başlanır ve model böylece sonlanır.

Bir yorum yaz...