Güzellik

Yaz Aylarında Yaptığımız 4 Hata

Yazın Yapılan Hatalar

Yaz mevsimini çoğumuz seviyoruz. Deniz, kum, güneş bol bol dinlenmek herkesin isteği ama bunları yaparken aynı zamanda çok sık yaptığımız cildimize ve saçlarımıza zarar veren özellikle yazın yapılan hatalara dikkat çekmek istedim.

saç bakımı nasıl yapılır

1- Saç Bakımı:

Güneş, deniz tuzu, havuz kloru saça inanılmaz derecede zarar veriyor. Yaz aylarında, tatildeyim dinleniyorum ohh doğal hayat diyip bakımı bırakmayın sonra daha çok uğraşırsınız. Mutlaka saçlarınızı yumuşatacak ve kırılmayı önleyecek maskeler kullanın. Havuzdan-denizden çıkınca hemen duş alın. Saçlarınızı güneşin etkisinden koruyacak spreyler de kullanabilirsiniz. Küçük bir bilgi daha paylaşayım: Deniz tatiline gidiyorsanız saç boyanızı tatil sonrasına bırakın. Deniz, güneş saç boyasını kolayca akıtacağı için gitmeden yaptırsanız da dönünce yeniletmek zorunda kalırsınız.

sağlıklı bronzlaşmak için

2- Bronzlaşmak:

Yavaş yavaş bu konuda bilinçlenmeye başlasakta hala plajlarda şişteki tavuk gibi güneşin altında döne döne yatanlar yok değil. Güneşin tam tepede olduğu öğle saatlerinde güneşe çıkmak cildinize yapabileceğiniz kötülükler arasında ilk üçe rahat rahat girer. Lekelenme, kuruluk, kırışıklık gibi sorunlar istiyorsanız çıkın tabi. Sabah saatleri ya da öğleden sonra en ideali. Tabi ki güneş koruma faktörlü ürün kullanımını unutmayalım. Tatilinizin ilk günlerinde yüksek koruma faktörleri kullanmayı ihmal etmeyin. Aylardır kapalı giysilerin altında kalan cildinizi ilk günden yağlar sürüp güneşin altına atmayın. İlk günler biraz alışkanlık edinip sonrasında bronzlaşmaya yönelin ve en önemlisi yüzünüzü güneşlendirmeyin.

sac-duzles%cc%a7tirici-mas%cc%a7a-_a8850dac-7c4c-4577-bcf4-3f57d57d20b4

3- Isı Uygulamak:

Zaten hava sıcak olduğundan bırakın saçlarınız kendiliğinden kurusun. Diğer zamanlarda bol bol kullandığınız maşa, düzleştirici gibi aletleri de kullanmaya bir müddet ara verelim. Güneş saçlarınızı yeterince yıpratırken ekstradan yıpratmak istemezsiniz, değil mi?

Bir davete, düğüne vs. katılacaksanız ve saçlarınızı ısıyla şekillendirmek istiyorsanız da kesinlikle saçı ısıya karşı koruyan spreyler kullanın.

gothic-eye-makeup

4- Abartı Makyaj:

Hava zaten sıcak ve yeterince terliyoruz bu yüzden özellikle ten makyajını minimumda tutmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yoğun fondötenler, kat kat uygulanmış kapatıcılar ve pudralar ciltte terlemeyle birlikte akne/sivilce sorunlarına yol açabilir. Ek olarak belirtmeliyim ki sıcak havalarda cilt temizliğine de normalden daha özenli davranmakta fayda var. Hatta şayet havayla birlikte cildinizde değişimler olduysa bu değişimleri takip edip kullanılan ürünler de bu doğrultuda değiştirilebilir.

 Benim Yaz aylarında yapıldığını gözlemlediğim ve dikkat çekmek istediğim hatalar bunlardı. Aslında farkında olmadan ya da önemsemediğimiz için bir çoğumuz bu hataları yapıyoruz. Sanırım bu yazıyı okuyan herkes güzelliği ve sağlığı için bundan sonra daha dikkatli olacaktır.

Bir yorum yaz...