Örgü Modelleri Video

Yeni başlayanlar için örgü temelleri

Yeni başlayanlar için örgü teknikleri
Yeni başlayanlar için örgü teknikleri

Hobitanesi’nin ikinci videolu yazısından merhaba,

Bu videolu yazıda yeni başlayanlar için örgü örmenin temellerinden olan, birçok modelde ihtiyaç duyacağınız temel tekniklerden bahsedeceğiz.

Videoda hobi olarak yaptığınız kazak, eldiven, çocuk montları, atkılar gibi modellerde kullanabileceğiniz temel bir teknik olan ilmek atmak anlatılıyor.

Bunun yanında bir örgüye başlamadan önce seçmeniz gereken yumak ve ipin türleri yün akrilik oranları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yumakların üzerinde size ipin hangi malzemelerden oluştuğu, hangi tığ numarası ile örmeniz gerektiği hakkında bilgiler bulunur. Bu videoda yumakların üzerindeki bilgileri nasıl yorumlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Yün oranı ip için önemli bir faktördür, yün oranı yüksek olan iplerle daha sağlıklı ve kaliteli örgüler örebilirsiniz.

Yine yumakların üzerinde bulunan bilgilerden önemli bir tanesi de aşağıdaki resimde sağ üstte küçücük görülen kare resimdir. Bu kare, yanında yazan rakamlarda ilmek atarak ördüğünüz bir örgünün yaklaşık kaç cmlik bir uzunlukta çıkacağını size gösterir. Bu bilgiyi kullanarak öreceğiniz kazak veya herhangi bir eşya için kaç adet yumak gerekeceğini hesaplayabilir ve fazla/eksik ip alma sorunundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca öreceğiniz beden için örgüye kaç ilmekle başlamanız gerektiğini de deneme yanılma yapmadan bu bilgiyi kullanarak bulabilirsiniz 🙂 Bu konuda ayrıntılı bilgiye videodan ulaşabilirsiniz.

yeni başlayanlar için ip seçimi

Gelelim ilmek atmanın nasıl yapılacağına;
Eğer yün ve yumaklar hakkında verilen bilgileri atlayarak ilmek atmaya geçmek istiyorsanız videonun 7:00. dakikasından başlayabilirsiniz.

Videoyu izleyerek çeşitli yöntemlerle örgüye başlamayı öğrenebilirsiniz.

Bir yorum yaz...